Go to softnyx home

İHLAL SİSTEMİ VE OYUN KURALLARI

İhlal Sistemi & Oyun Kuralları, oyunda adaleti sağlamak, oyuncularımıza eğlenceli/keyifli bir oyun ortamı sunmak için hazırlanmıştır. Tüm Rakion oyuncuları bu kuralları okumakla yükümlüdür. Uygulanan ceza işlemleri, oyuncuların bu içeriği okuduğu kabul ederek uygulanmaktadır.

IÇERIK AYRINTILAR 1. İHLAL 2. İHLAL 3. İHLAL
SÖYLENTILERIN YAYILMASI Neosonyx, Lemon8 Games ve Rakion hakkında söylentiler yayılması 7 Gün Uzaklaştırma 15 Gün Uzaklaştırma Kalıcı Uzaklaştırma
KİMLİK HIRSIZLIĞI / DOLANDIRICILIK Oyuncuların, başkalarına zarar vermek veya kötü niyetli eylemlerde bulunmak amacıyla kendilerini GM/NEOSONYX/LEMON8GAMES çalışanı olarak taklit etmeleri yasaktır. "GM benim arkadaşım. GM şu anda benimle birlikte." gibi diyaloglar ve benzer içerikler de yasaktır.

Kalıcı Uzaklaştırma

UYGUNSUZ KELİME KULLANIMI Oyunda uygunsuz kelime kullanımı (küfür, ırk, cinsel, inanç, cinsiyet, siyasi görüş vs. içeren saldırgan kelimeler) yasaktır.  Küfür kullanımı, Lemon8Games tarafından önerilmeyen bir durumdur ve herhangi bir sorun olsa bile küfür kullanılarak çözülmemelidir. Oyun içinde küfürleri filtrelemek için bir sistem olsa da bazı oyuncular bunu görmezden gelir ve kelimeleri rakamlarla değiştirerek küfretmeye devam ederler. Hakaret, alay etme, oyuncuları kandırmaya yönelik ifadeler (şifreyi verir misiniz, yardımcı olacağım vb.), reklam ve utanç verici ifadelerin hepsi, ifadenin şiddeti ne olursa olsun ceza gerektiren ihlallerdir.

3 Gün Uzaklaştırma

7 Gün Uzaklaştırma

15 Gün Uzaklaştırma

UYGUN OLMAYAN ID/ KLAN İSMİ (CİNSEL, IRKÇI, KÜFÜR İÇERİKLİ VB.) Uygunsuz bir oyun id`si veya klan adı kullanıldığında id rastgele bir isimle yeniden ayarlanır ve klan silinir. Klan oluşturma ücretleri iade edilmez.

3 Gün Uzaklaştırma

OYUNU KÖTÜYE KULLANMA (hile kullanımı, teşviki ve ‘bug’ kullanımı) Hile Aracı Testi

Kalıcı Uzaklaştırma

Swaping (Kazanma/Kaybetme manipülasyonu ve yasa dışı programlar kullanarak anormal deneyim puanı/altın/etkinlik puanı elde edilmesi) 15 Gün Uzaklaştırma, tüm karakter ve canavar seviyeleri sıfırlanır, etkinlik puanları kaldırılır, biriken altın sıfırlanır.

Kalıcı Uzaklaştırma

 
İllegal programlar kullanarak altın/etkinlik puanı elde etmek amacıyla, çift/sahte hesapların açılması

Kalıcı Uzaklaştırma

Hile Kullanımı (Hile aracı ne olursa olsun) Oyunun programlama hatası, teknik zayıf noktaları vb., hiçbir kullanıcının avantajına kullanılamaz. Bu kesinlikle yasaktır ve her kullanıcının tespit ettiği hataları mümkün olan en kısa sürede Lemon8Games'e bildirme yükümlülüğü vardır. Oyundaki teknik hatalardan veya açıklardan yararlanarak diğer oyuncuların düzenini bozan kişilerin hesabı kapatılarak cezalandırılabilir. Oyuncunun tespit ettiği bir hatayı oyun yöneticilerine bildirmediği durumlarda da aynı cezalar uygulanabilir. Haksız avantaj durumuna göre oyuncu ilk cezada süresiz olarak uzaklaştırılabilir.

15 Gün Uzaklaştırma, tüm karakter ve canavar seviyeleri sıfırlanır, etkinlik puanları kaldırılır, biriken altın sıfırlanır.

Kalıcı Uzaklaştırma

 
FORUM KÖTÜYE KULLANIMI (abuse) Reklam, spam, saldırganlık, küfür, cinsel içerikli mesajlar forumda paylaşıldığı takdirde uyarı yapılmaksızın silinir.

7 Gün Uzaklaştırma

15 Gün Uzaklaştırma

Kalıcı Uzaklaştırma

Müstehcen veya saldırgan görsel kullanılması durumunda uyarı yapılmaksızın görsel silinir.

7 Gün Uzaklaştırma

15 Gün Uzaklaştırma

Kalıcı Uzaklaştırma

HESAP SATIŞI/PAYLAŞIMI Rakion'da hesap satışı kesinlikle yasaktır. Satıcılar, hesaplarını satmadıklarını, arkadaşlarına verdiklerini ya da takas yaptıklarını iddia ederler. Bu da Rakion'da kesinlikle yasaktır. Hesap takası, ticaret, transfer vb. yöntemlerden kaçının. Kullanıcıların doğrudan satış, açık artırma veya diğer kullanıcılarla karakter ve hesap satışı, takası veya herhangi bir pazarlık yapmaları kesinlikle yasaktır. Rakion sunucusundaki hesap güvenliği tamamen oyuncunun sorumluluğundadır. İhmal nedeniyle kaybedilen haklardan herhangi biri için herhangi bir sorumluluk kabul edilmez ve meydana gelen zararlar için hesap yedekleme veya kurtarma yapılamaz. Oyuncuların bu tür talepte bulunma hakları yoktur. Hesabı yöneten klan yöneticisinin değişmesi veya hesap güvenliği kapsamında başka işlemler (çalınma vb.) gerçekleşmesi durumunda, hesaba ait olan klana herhangi bir iade veya yaptırım yapılmayacaktır. Hesap satışı veya paylaşımının gerçekleştiği takdirde aşağıdaki cezalar uygulanacaktır:

Hesap Satışı - Kalıcı Uzaklaştırma

Hesap Paylaşımı - 15 Gün Uzaklaştırma

Hesap Paylaşımı - Kalıcı Uzaklaştırma

 
OYUN İÇİ EŞYA VE NAKİT TİCARETİ Rakion mağazasında satılan oyun içi eşyaların gerçek parayla satılması yasaktır. Eşyalar sadece L-para ve Rakion Nakit ile satın alınabilir. İhlal tespit edilirse aşağıdaki cezalar uygulanır:

15 Gün Uzaklaştırma

30 Gün Uzaklaştırma

Kalıcı Uzaklaştırma

EŞYA/HESAP HAKSIZ KAZANÇ Başka bir oyuncunun hesabını hile yoluyla elde etmek veya başka bir hesaba giriş yaparak eşya satmak Rakion'da kesinlikle yasaktır.

Kalıcı Uzaklaştırma

KLAN KURALLARI Bir Klanda, başka programlar nedeniyle en az 3 oyuncunun GM veya güvenlik sistemi tarafından uyarı aldığı durumda, tüm klan üyeleri ceza alır ve klan kapatılır.  Klan lideri, klanı kontrol etmeli ve oyun düzenini sağlamalıdır. Cezalar önceden bildirilmeden uygulanabilir ve tüm ceza prosedürlerinde olduğu gibi, oyun yönetimi cezanın uygulanmasında takdir yetkisine sahiptir ve gerekli görüldüğünde uygulayabilirler.

15 Gün Uzaklaştırma ve oyun içi bakiye sıfırlama

30 Gün Uzaklaştırma ve oyun içi bakiye sıfırlama

 
DİNİ, SİYASİ, ETNİK İÇERİKLER Bir oyuncunun yorumları dini, siyasi veya etnik içerik barındırıyorsa aşağıdaki cezalar uygulanır: Oyuncular, yazışmalarının dini, siyasi veya etnik içerik içermesi, küfür, hakaret, aşağılama, küçümseme ve benzeri durumlarda cezai yaptırıma maruz kalabilir. Aynı klan üyesi olan 3 veya daha fazla kişi bu kuralı ihlal ederse, tüm klan oyuncuları cezalandırılır ve klan kapatılır. Aynı şekilde, klan adı veya klan sayfasında bu kuralı ihlal edilirse, tüm klan oyuncuları cezalandırılır ve klan kapatılır.

30 gün Uzaklaştırma

Kalıcı Uzaklaştırma

 
ETKİNLİK Etkinlik için kullanılan oda isimleri ve benzeri odaların oluşturulması yasaktır.

14 Gün Uzaklaştırma

   

HIRSIZLIK İHBAR KURALLARI

- Çalınan eşyaların ihbarının 14 gün içerisinde yapılması gerekmektedir. 14 gün içerisinde bildirilmezse herhangi bir işlem yapılamamaktadır.
- İhbarı doğrudan etkilenen hesaptan yapınız.

ENVANTER KODU SIFIRLAMA KURALLARI

- Oyuncular sadece hesap hırsızlığı veya kod unutma durumlarında başvurabilirler.
- Verilerin kontrol edilebilmesi için doğum tarihi, e-posta, geçmiş şifre, silinmiş mesaj, nakit yükleme, şifre soru ve cevabı, kod vb. verileri iletmelidir.

HİLE YOLUYLA KAYBEDİLEN HESAPLARIN BİLDİRİMİ HAKKINDA DUYURU

- Hile yoluyla kaybedilen hesapların bildirimi, kaybedildiği tarihten itibaren 14 gün içinde yapılmalıdır.
- Kullanıcılar güvenlik sorusu/cevabı, kayıtlı e-posta, önceki şifre, nakit yükleme bilgilerini ihbarla birlikte gönderirlerse hesap doğrulama süresini kısaltabilirler.

ÖNEMLİ NOT

- Rakion'un GM'leri Lemon8 Games şirketinin çalışanlarıdır. Hiçbir oyuncuyla yakın ilişki içinde olamazlar.
- Mevcut ceza yönetmelikleri bu içerikte belirtilen gibidir. Benzer veya farklı içeriğe sahip yönetmelikler dikkate alınmamalıdır. Benzer içerikli yönetmelikler dikkate alınır ise, sorumluluk ilgili birey/oyuncuya aittir.
- Tüm cezai işlemler oyun operatörünün takdirine bağlıdır.
- Özel hükümler tüm cezai işlemler için geçerlidir. Uygulanan cezanın süresi uzatılabilir.